هر آنچه حق بپسندد،به حقِ حق بنویسم

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

تعداد بازدید: 1,096

خاطره اسماعیل پور معاون آموزشی موسسه فرهنگی قرآن و عترت آوای انتظار نور وابسته به قرارگاه فرهنگی – مذهبی شهدای کربلا استان کرمان و از حافظان و قاریان قرآن کریم و فعالان فرهنگی استان کرمان دلنوشته ای را به مناسبت روز قلم منتشر کرد، ضمن تبریک این روز به صاحبان اندیشه و قلم، این متن را می خوانیم

بسم الله الرحمن الرحیم “ن وَالقَلَمِ وَ مَایَسطُرون“
قلم از دیرباز مورد توجه ایرانیان بوده است. تا آنجا که در تیرگان، جشن باستانی ایرانیان که سیزدهم تیر برپا می‌شد، آئینی برای پاسداشت قلم داشت.
در تقویم رسمی ایران روز چهاردهم تیرماه روز قلم است که در سال ۱۳۸۱ پس از پیشنهاد انجمن قلم ایران و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی به ثبت رسید.
«روز قلم» فرصتی است برای یادآوری منزلت و حرمت قلم و صاحبان آن، که عمر خود را برای ارتقای فرهنگ و هنر این مرز و بوم در طبق اخلاص گذاشته‌اند.
در این روز فرخنده، قلم را و نوشتن را جشن می‌گیریم و هر آن کس را که دستی در نوشتن و خلق کردن دارد، ارج می‌نهیم؛ چرا که قلم وسیله‌ای برای خلق کردن، و نوشتن ابزاری برای ثبت تاریخ و فرهنگ است و خوشا به سعادت جامعه‌ای که این چنین ارزشی را برجسته و به پاس آن، تاریخی مشخص را در تقویم رسمی کشور ثبت کرده است.
روز قلم بر تمام عزیزانی که بار گران نوشتن بر دوش می‌کشند و حرمت قلم را نگاه می‌دارند مبارک باد
قسم به نخستین خطی که از نگاه قلم، تا افق ناپیدای آفرینش کشیده شد :
قلم به دست گرفتم که حرف حق بنویسم

هر آنچه را نتوان گفت بر ورق بنویسم

قسم به جان قلم خورده‌ام که نای قلم را

به دست گیرم و تا آخرین رمق بنویسم

بر آن سرم که به رغم محیط،در همه جایی

هر آنچه حق بپسندد،به حقِ حق بنویسم
التماس دعا-یاعلی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید