شورای فرهنگ عمومی استان جنبه تشریفاتی دارد

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

تعداد بازدید: 322

در این گزارش از زبان فعّالان فرهنگی کمبودها و کاستی ها را بررسی و پیشنهاداتی ارائه می شود تا تیم جدید دولت در جهت رفع آن ها و تحقّق اهداف پیش برود.

به تازگی دولت سیزدهم در استان کرمان نماینده ای انتخاب کرده تا امور اجرایی این استان بزرگ و پر از چالش را به پیش برد.
از آنجا که کرمان یک استان فرهنگی است و به واسطه وجود مرقد مطهّر سردارِ آسمانی به سمت جهان شهر پیش می رود، بالاتر از هر حوزه ای فرهنگ قرار می گیرد و توجّه به آن رسیدن به اهداف در دیگر حوزه ها را نیز فراهم می کند.
در این گزارش از زبان فعّالان فرهنگی کمبودها و کاستی ها را بررسی و پیشنهاداتی ارائه می شود تا تیم جدید دولت در جهت رفع آن ها و تحقّق اهداف پیش برود.
محمدمهدی خردبخش مدیر موسسه فرهنگی – مذهبی شهدای کربلا استان کرمان که بیش از 20 سال در این حوزه فعّالیت دارد، سیاست زدگی در حوزه فرهنگی را یکی از عوامل ضعف در این حوزه می داند و می گوید: همه فعّالان فرهنگی کرمان به صورت جزیره ای و پراکنده فعّالیت می کنند، وضعیّت فرهنگی استان کرمان وضعیّت اسفبار و ناراحت کننده ای است، تعارف و رودربایستی را کنار بگذاریم و تا دیر نشده باید آن را به سمت درستی هدایت کرد.
وی گفت: روزی که نماینده جوان ولی فقیه در استان معرفی شد و برنامه ها و طرح های موسسات و نهادهای فرهنگی استان را گرفت و با تک تک آن ها جلساتی داشت، نقطه امیدی در دل فعّالان فرهنگی به وجود آمد، همه خوشحال بودیم که یک پدر فرهنگی وارد استان شده و می تواند همگان را در یک خیمه جمع کند، شاید مسائل سیاسی استان این اجازه را نداد که امیدوارم با تغییر استاندار شاهد تحقّق این امر باشیم و ایشان فعّالیت های فرهنگی استان را رهبری کنند.
وی با تاکید بر استعدادها و توانایی های فرهنگی فرزندان کرمان، آنان را درخشان توصیف کرد و عنوان داشت: استان ما در این زمینه بسیار غنی است امّا برنامه ریزی خاصّی وجود ندارد، برخی ناامیدانه گوشه ای تنها شده اند، آن ها ارتباطشان را با مجموعه دولت قطع کرده اند که به نفع استان نیست، برخی هم با سختگیری های غیرکارشناسی استان را ترک و به شهرهای دیگر رفته و در آنجا خدمت می کنند.
وی تصریح کرد: شورای فرهنگ عمومی استان در حد و اندازه خود وارد نمی شود و بیشتر جنبه تشریفاتی دارد؛ ما پیشنهاداتی ارائه می کنیم تا بتوانیم در جهت بهتر شدن وضعیت نقش داشته باشیم، بیاییم حوزه فرهنگی کرمان را مانند شهرداری به چند منطقه تقسیم کنیم و فعّالیت ها را مسجد محور قرار دهیم.
وی ادامه داد: این شورا باید پای کارِ فعّالیت های فرهنگی باشد، طرح ها و برنامه ها را جمع آوری و برای تحقّق آن ها تلاش کند، در این چند سالی که فعّالیت فرهنگی داریم، هیچ کس از ما برنامه و طرح نخواست، اگر هم خواستند برای تهران بوده تا بتوانند بودجه فرهنگی استان را بگیرند، چیزی که در مجموعه ها هم نیامد، فقط باعث شد طرح های دسته اول مجموعه های موفّق لو برود و دیگران کپی برداری کنند، خیلی از مجموعه ها خسته شده اند.
خردبخش با بیان اینکه ارگان های دولتی و غیردولتی کارهایی انجام می دهند که بد نیست امّا دردی از استان دوا نمی کند، گفت: توانمندی های فرهنگی هر منطقه را در نظر بگیریم، آن ها را به افراد قدرتمند و کاربلد بسپاریم تا به شکوفایی آن منطقه کمک کند.
وی اضافه کرد: کارهای بسیاری زمین مانده و می توان موثر و مفید بود، امّا حکم می خواهد.
مدیر قرارگاه فرهنگی – مذهبی شهدای کربلا استان کرمان با تاکید بر اینکه ضعف مدیریت، وضعیت فرهنگی استان را هم ضعیف کرده است و سال ها باید برای احیاء آن وقت بگذاریم و زحمت بکشیم، گفت: به طور مثال ما هنوز نتوانسته ایم مجموعه هیئت ها را جمع کنیم و یک تصویر ملّی از خودمان در سطح کشور داشته باشیم.
وی بی برنامگی در حوزه خانواده را از دیگر مشکلات فرهنگی استان دانست و تصریح کرد: برای کودکان، جوانان و زنان تا حدودی نهادهایی تاسیس و کارهایی انجام می شود اما خانواده مغفول مانده و عقب گرد می کند.
وی با اشاره به اینکه کاهش تنش ها، طلاق ها و راهنمایی تشکیل دهندگان خانواده باید مورد حمایت جدی دولت ها باشد، خاطرنشان کرد: ما در حوزه ریاست جمهوری معاونت امور زنان داریم و این در استانداری ها هم تکرار شده است، امّا پدران را نادیده گرفته ایم و آن ها ناخواسته از فعّالیت های مربوط به خانواده و فرزندان حذف شده اند، کمتر در حوزه فرهنگی فعّالیت می کنند و حتّی نقشی در انجمن اولیا و مربیان فرزندان خود ندارند.
خردبخش اضافه کرد: خانواده سه ضلع دارد، پدر مادر و فرزند اگر مورد اول را به فراموشی بسپاریم باید هزینه آن را هم بپردازیم، دشمن در این زمینه به صورت پررنگی وارد شده است، تیرهایی به نهاد خانواده زده و تا حدودی هم به هدف برخورد کرده اند.
وی عنوان کرد: باید بررسی و برنامه ریزی شود تا نهاد خانواده نیز شکل بگیرد و مسائل و طرح های مربوط به خودش را پیاده کند، نهاد خانواده مقدّس است باید آن را نجات ببخشیم.


کرمان باید جلوتر از همه در مسیر تحقّق بیانیه گام دوم قرار بگیرد، نیاز کرمان به مخاطب شناسی و نیازسنجی دوباره

خاطره اسماعیل پور از حافظان قرآن کریم و فعّالان فرهنگی استان کرمان نیز، آغاز همه فعّالیت های فرهنگی بر اساس بیانیه گام دوم را لازم و ضروری خواند و اظهار داشت: کرمان یک استان فرهنگی است، علاوه بر آن، این وصیّت حاج قاسم است که حول محور ولایت حرکت کنیم، این شهید عزیز از ما خواسته اند تا همیشه با ولایت بمانیم، پس باید جلوتر از همه در مسیر بیانیه گام دوم قرار بگیریم و همه فعّالیت ها را به اسن سمت ببریم.
وی کمک به اسلامی شدنِ سبک زندگی را از وظایف دولت ها خواند و بیان کرد: استاندار جدید باید در حوزه های فردی و اجتماعی، از آرمان های انقلاب اسلامی در کرمان دفاع کرده و با سیاست هایی جامعه فعلی را که از آن فاصله گرفته است به جایگاه درست راهنمایی کند.
اسماعیل پور با تاکید بر اینکه سبک زندگی مسائلی را در برمی‌گیرد که متن زندگی انسان را می سازد، تصریح کرد: خانواده، ازدواج، نوع پوشش، مسکن، الگوهای مصرف، معیشت و کسب و کار، رشد و توسعه فردی و اجتماعی، الگوسازی و… از جمله آن می باشند که باید برای آن ها ارزش سازی کنیم.
وی اضافه کرد: نگرش ها، عقاید و باورها باید اصلاح و تقویت شده و علایق و سلیقه ها و ایده ها همسو با این ارزش ها شوند که کرمان در زمینه ارزش سازی ظرفیّت های بیشماری دارد.
مدیر انجمن نسیم محبت پتانسیل های معنوی کرمان را برشمرد و خاطرنشان کرد: شهدای شاخص انقلاب، دفاع مقدس، مدافع حرم، مدافع امنیت، مقاومت و مخصوصاً سردار دلها و همین طور روحانیون شاخص مبارز و شهید استان بسیار راهگشا و گره گشا هستند.
وی اضافه کرد: می توانیم از ظرفیت های اقتصادی نیز در این حوزه استفاده کنیم که پتانسیل عظیم صنایع دستی و گردشگری استان جلوی چشم ما و در اختیار ما است.
اسماعیل پور با تاکید بر اینکه کرمان نیاز به مخاطب شناسی و نیازسنجی دوباره دارد، گفت: استاندار جدید این اقدام را صورت دهد تا نظم به کارها برگردد، او باید بداند چه کارهایی انجام شده و چه کارهایی باید انجام شود، چه کارهایی در گذشته مورد غفلت بوده و هر نهاد و ارگان و مجموعه دولتی و خصوصی چه توانمندی‌هایی دارد.

هنرمندان کرمانی باید حمایت شوند تا بازدهی قابل قبولی داشته باشند


مهرداد کامران بازیگر و کارگردان کرمانی نیز، جایگاه هنر در کرمان را سرشار از کاستی ها و کمبودها خواند و اظهار داشت: استعداد در این استان موج می زند امّا کارهای بزرگ نیز حمایت های درخور می خواهد.
وی زبان هنر را زبان تاثیرگزار دانست و بیان کرد: میدان دادن به جوانان و حمایت از آن ها می تواند امید را در این قشر زنده کرده و جامعه ای را هدایت کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید